LtIEn Skirsnemunės kaimo bendruomenė mail Svetainės medis
www.skirsnemune.lt
Naujienos |KOMENTARAI |Apie bendruomenę |Projektai |SKELBIMAI |2 proc. |Kontaktai |Skirsnemuniečių kūryba
  
Vytautas URBANAVČIUS
 
Vytautas URBANAVIČIUS
Vytautas URBANAVIČIUS

2005 m. rugsėjo 28 d. įvyko susitikimas su archeologu Vytautu Urbanavičiumi, kino filmo „Katedros lobynas“ iš ciklo „Šventaragio slėnio mįslės“ pristatymas (scenarijaus autorius Vytautas Urbanavičius)

VYTAUTAS URBANAVIČIUS – vienas žymiausių ir autoritetingiausių Lietuvos archeologų, tyrimų organizatorių – gimė 1935 m. liepos 3 d. Skirsnemunėje. 1959 m. baigė Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakultetą, nuo 1957 m. dirbo Lietuvos mokslų akademijos Istorijos institute. 1966 m. pradėjo tyrinėti Lietuvos kapinynus, senkapius, pagoniškų apeigų vietas. Archeologinius kasinėjimus tęsia iki šiol. 1967 m. jis apgynė daktaro disertaciją „Materialinė ir dvasinė XIV–XVII a. Lietuvos kaimo gyventojų kultūra“. 1993 m. už darbą „Lietuvių pagonybė ir jos reliktai XIII–XVI a.“ suteiktas humanitarinių mokslų habilituoto daktaro vardas.

1984–1989 m. V. Urbanavičius dalyvavo tyrinėjant Vilniaus katedros požemius, 1987–2001 m. vadovavo Pilių tyrimo centrui „Lietuvos pilys“ ir pradėjo, vykdė bei koordinavo tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorijoje. Jo organizacinių sugebėjimų ir energijos dėka Vilniaus Žemutinėje pilyje buvo sukurta tinkama techninė bazė, suburtas kompetentingas specialistų kolektyvas. Pradėti didelės apimties archeologiniai, architektūriniai ir kiti kompleksiniai tyrimai, parengtos prielaidos Valdovų rūmų atkūrimui. Vilniaus katedros ir Valdovų rūmų tyrimų duomenys, atidengtos ankstyvosios Lietuvos mūro architektūrinės liekanos padarė perversmą vertinant Lietuvos kultūros ir meno raidos. V. Urbanavičius žinomas plastinės rekonstrukcijos specialistas, meistriškai įsisavinęs dokumentinio portreto atkūrimo pagal kaukolę metodiką. Jis pirmasis Lietuvoje ėmė kaupti antropologinę medžiagą, atkūrė per du šimtus grafinių ir daugiau kaip tris dešimtis skulptūrinių įvairių laikotarpių žmonių tipų ir istorinių asmenybių portretų (Barboros Radvilaitės, Kristijono Donelaičio, Pilypo Ruigio ir kt.). Dabar jis yra vienas žinomiausių šios srities specialistų Baltijos jūros regione. 1990 m. buvo pakviestas į Estijos prezidento Konstantino Pätso palaikų paieškų ir grąžinimo į Tėvynę ekspediciją, o 2005 m. už svarų indėlį į ekspedicijos sėkmę Estijos prezidento buvo apdovanotas Marijos žemės kryžiaus ordinu. 1993 m. dalyvavo Latvijos prezidento Karlio Ulmanio kapo paieškų ekspedicijoje Turkmėnijoje, dirbo identifikuojant Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kanclerio Alberto Goštauto ir Vilniaus vyskupo Abraomo Vainos palaikus Vilniaus katedroje. 1994 m. V. Urbanavičius vadovavo Vilniaus Tuskulėnų dvaro parke palaidotų stalininio teroro aukų kapavietės tyrimuose bei, kartu su teismo medicinos ekspertais, ėmėsi aukų identifikavo.
Dar 1966 m. V. Urbanavičius susidomėjo kinu. Filmavo archeologinius paminklus, mokslines ekspedicijas, fiksavo tyrimus, kūrė dokumentines istorines apybraižas. Vėliau ėmėsi videofilmų. Dalis jo sukurtų filmų buvo rodyti per Lietuvos nacionalinę televiziją, įvairiuose kino mėgėjų festivaliuose, kultūros vakaruose. Per keturis dešimtmečius sukaupęs neįkainojamą kino dokumentikos archyvą, istorinės dokumentinės tematikos filmų scenaristo ir režisieriaus veiklą itin suintensyvino pastaraisiais metais.
V. Urbanavičius daug metu buvo Kraštotyros draugijos visuomeninės sekcijos pirmininkas, paskaitininkas, kelių mokslinių tarybų narys. Jis yra parengęs ir išleidęs kelias monografijas, daugybę mokslinių ir mokslo populiarinimo straipsnių. 1994 m. už nuopelnus Lietuvos mokslui – istorijai ir archeologijai, taip pat už mokslo propagavimą Lietuvos prezidento buvo apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordinu.
Pirmą kartą viešai parodytas ir oficialiai pristatytas filmas „Katedros lobynas“ buvo kuriamas 2004–2005 m. Jis papildė Vytauto Urbanavičiaus dar 1984 m. sumanytą ir pradėtą rengti dokumentinių filmų ciklą „Šventaragio slėnio mįslės“, kuris pristato Vilniaus pilių ansamblio istoriją ir kultūros paveldą, jo tyrinėjimus bei likimą. Jau sukurti ir visuomenei pristatyti keturi šio ciklo filmai. Trys filmai yra apie Vilniaus katedrą, vienas – apie Valdovų rūmus. Pristatomas penktasis ciklo filmas skirtas Vilniaus katedros lobyno istorijai, šio lietuvių tikėjimo liudytojo, Lietuvos kultūros ir meno nacionalinės relikvijos vertės, reikšmės ir likimo atskleidimui. Ateityje V. Urbanavičius planuoja ir kitus ciklo „Šventaragio slėnio mįslės“ filmus, skirtus Lietuvos kancleriui Albertui Goštautui, Vilniaus vyskupui Abraomui Vainai, jų palaikų atradimui ir perlaidojimui, Vytauto Didžiojo kapo paslapčiai, pagonių ir krikščionių šventovėms ir kt.

   Atgal
img
Naujienos |KOMENTARAI |Apie bendruomenę |Projektai |SKELBIMAI |2 proc. |Kontaktai |Skirsnemuniečių kūryba

www.skirsnemune.lt

Svetainių kūrimas optimizavimas        Svetainiu tinklapiu kurimas www.proweb.lt optimizavimas