LtIEn Skirsnemunės kaimo bendruomenė mail Svetainės medis
www.skirsnemune.lt
Naujienos |KOMENTARAI |Apie bendruomenę |Projektai |SKELBIMAI |2 proc. |Kontaktai |Skirsnemuniečių kūryba
 

        Dienos vaizdelis

           Svetainės naujienos

 

 

 

      Orai Skirsnemunėje

Skirsnemunės kaimo bendruomenė
Nemuno g. 33, Skirsnemunė,
LT-74486 Jurbarko raj.
Įmonės kodas: 258755920
A/s: LT 734010044300066589

Svetainės administratorė
Audronė VAIVADIENĖ
Tel. +370 614 89695
[email protected]

KOMENTARAI
Skirsnemunė - istorijos sūkurių ir hipotezių centre 2014.09.05

             Važiuojant magistraliniu keliu iš Vilniaus į Klaipėdą manau, kad dažno keleivio ar vairuotojo akys krypsta į Skirsnemunės miestelio panoramą, vešlią augaliją, kalnelius, sodus. Be abejonių tai vienas dailiausių, turtingą istoriją turinčių kampelių Lietuvoje. Prisilietimas prie praeities ištakų nuolatos įpareigoja papildomai domėtis, ieškoti naujų, neatrastų faktų.
             14 amžiuje čia vyko nuožmios kovos su kryžiuočiais, neatmetamas variantas, kad ir Vytėnai kildinti nuo kunigaikščio Vytenio palaidojimo vietos. Tik nereikia pamiršti, kad mūsų raštija susiformavo 16 amžiuje, ir vokiečių, slavų kronikos, metraščiai viską galėjo pateikti tik jiems norimu kampu. Apskritai šita gyvenamoji vietovė buvo Karšuvos giria, tačiau kas ją pasodino? Kokie buvo prekybiniai interesai su Prūsija ir kiek laiko jie truko? Jeigu gyvenamojoje aplinkoje surasti 16 amžiaus Žygimanto Augusto sidabriniai ir prūsiški solidai, net nereikia abejoti, kad tai pirklių pamestos vertingos monetos
            Hipotetiškai galima žvilgtelėti ir į Panemunės pilies svarbą ŽEČPOSPOLITOS valstybei... Jeigu išlikęs švediškasis Eperješo akcentas, tuomet ar tikrai ši pilis buvo rezidencinė, ar nepastatyta užgrobus šią vietovę, su jame esančiais valstiečiais? Deja, to galime ir nesužinoti, nes visa pilies dokumentacija, archyvai išgabenti ir galimai neišsaugoti. Taigi kiek buvo ponų, tarnų, virėjų, sargybinių, taip ir išliks fantazijos objektu? Po karo restauruojant šią pilį rasti karceryje surūdiję peiliai, ant kurių matomai suguldyti prasikaltę skolininkai už nesumokėtus mokeščius.
            Požeminio perėjimo per Nemuną klausimas taipogi yra tik versijų dalis, apie tai neteko literatūroje surasti duomenų.
            1 pasaulinis karas apdaužė pasienio miestus, tame tarpe ir Jurbarką.1915 kaizerinė kariuomenė nuvijo caro dalinius toli į Latviją.Pasak dar gyvų liudininkų, jie iš artimųjų žinojo, kad Panemunių regioninio parko Šilinės direkcijos vietoje buvo karo lauko ligoninė, kur ant gultų suguldyti vokiečių ir rusų belaisviai. Mirusieji kogero vežti sulaidoti į Šilinės ąžuolyne esančias kapinaites, kurios ilgą laiką buvo apleistos, išvartyti antkapiai, apsamanoję kryžiai ir užrašai. Vėlgi lieka atviru klausimu, kur galima rasti duomenų, kiek čia karių iš tikrųjų sulaidota, kas vadovavo karo lauko ligoninei, ar būta lietuvių, nes tuo periodu mes jau priklausėme carinei Rusijai.
         2 pasaulinio karo vėtra daugiau nusiaubė Raseinių, Kelmės, Šakių, Villkaviškio rajonus, mes patyrėme palyginti minimalius nuostolius, Senoliai pamena besitraukiančius sovietų karius ir 1944metais po Kalnujų pralaužimo net be šalmų, ginklų į nežinią beskuodžiančius vermachto gynėjus. Vėlgi kyla klausimas kaip ir kokiu mąstu vyko antinacinė rezistencija, ar pakankamai įamžintos fortifikacinių sistemų vietos, ar moksleivis parodytų kur buvo žeminės, apkasai, netgi vieta statyti miestelyje cemento fabriką? Šia linkme dar reikia nemažai nuveikti.
         Nuodugnių, sisteminių tyrimų reikalauja pokario rezistencinis judėjimas, netgi pilnai nelokalizuotos partizanų kuopų, būrių apsistojimo vietos, baltas lapas yra Sąjūdžio epocha.
        Į viską aš siūlyčiau žvelgti analitiniu, kritiniu žvilgsniu, be išankstinių interpretacijų, asmeninių vertinimų. Viliuosi, kad ateityje Skirsnemunė taps kinematografijos subjektu, čia galima statyti filmus, spektaklius, pagaliau įamžinti Skirsnemunės sutarties iniciatorių valdovą Švitrigailą, pakviesti lektorius, studentus, kad istorija taptų ne kelių žmonių, bet plačios bendruomenės susidomėjimo arena.


Ruslanas Baranauskas, istorijos, pilietinės visuomenės specialistas

Maloniai kviečiame rašyti komentarus, atsiliepimus, pastebėjimus ar užduoti Jus dominančius klausimus.


                                                                                      * Žvaigždute pažymėtus laukelius užpildyti būtina.

Vardas, Pavardė*:

Adresas:

Telefono Nr.:

El. paštas*:

Klausimo tema*:

Atsiliepimas arba klausimas*:

Patvirtinimas*:

Patvirtinimas
   
 

Patvirtinimo simbolių derinys yra sugeneruojamas sistemos ir skirtas apsaugai nuo brukalo ('spamo'), todėl norint išsiųsti klausimą būtina įrašyti sugeneruotus simbolius (skaičius ir raides).

 

 

Komentarai

img
Naujienos |KOMENTARAI |Apie bendruomenę |Projektai |SKELBIMAI |2 proc. |Kontaktai |Skirsnemuniečių kūryba

www.skirsnemune.lt

Svetainių kūrimas optimizavimas        Svetainiu tinklapiu kurimas www.proweb.lt optimizavimas